Gå direkt till innehållet

Publicerat:

Lars Meding – Digitaliseringen, arbetslivet och skolans arbetsformer

Lars Meding föreläser.

Mot bakgrund av digitaliseringen och framväxten av en ny kunskapsekonomi, samt att skolverket skrivit in digital kompetens i våra styrdokument, diskuterar vi hur vi kan förändra sättet vi arbetar i skolan. Hur rustar vi våra elever för framtidens arbetsliv? Vilka kompetenser krävs? Vilka kompetenser behöver våra elever utveckla? Och inte minst… hur förändras lärarrollen?

Lyssna på Lars på Pedagog Malmö Live!

Kommentera

Din e-post publiceras inte. Obligatoriska fält är markerade med *

Den här sidan skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy and användarvillkor gäller.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.