Gå direkt till innehållet
Omslag till program.

Programmet för Pedagog Malmö Live! 2016 #PML16

Publicerat: Skribent: Red. Pedagog Malmö

Studiedagen Pedagog Malmö Live! bjuder på ett fullmatat program och riktar sig till skolans alla förvaltningar och förskolan. I år bjuder dagen på 112 olika föreläsningar och workshops att välja mellan. Över 180 föreläsare kommer att dela med sig av kunskaper och erfarenheter. Studiedagen arrangeras på fyra olika skolor.

Den 18 augusti kl 16 öppnas biljettbokningen för anställda inom Malmö stad. För anställda i Malmö stad är studiedagen kostnadsfri. Någon gång under veckan därpå släpps återstående biljetter även externt. Priset för externa deltagare är 500:-/halvdag.

Ladda ner programmet som pdf här.

Observera att du måste använda din jobbmejladress för att registrera dig. För dig som arbetar i Malmö Stad är denna förnamn.efternamn@malmo.se.
Du kan registrera ditt konto redan nu om du vill.
Är du osäker på hur du går till väga finns här en lathund.

Vid frågor skicka ett mail till pedagogmalmolive[at]malmo.se

26 Kommentarer

  1. Jag hittar inte var jag ska anmäla mig?

    1. Hej!
      För anställda i Malmö stad öppnar bokningen kl. 16.00, torsdag den 18 augusti (idag).

      MVH
      Sara/Pedagog Malmö

      1. Tack för informationen.
        Hälsningar Eva

  2. Fast att jag registrerat mig med min outlook-adress ha jag inte fått något lösenord och därmed kan jag inte logga in för val av seminarieum…….

    1. Hej Ulla! Det beror på teknikstrul. Servern har blivit överbelastad. Nu verkar det som om teknikerna har löst problemet. Vi ber om ursäkt för allt strul. MVH Pedagog Malmö

  3. Hej så krångligt/dåligt detta är, jag har följt lathunden, registrerat mig ett antal gånger bokat biljett men kan inte boka föreläsning enligt anvisning, nu ger jag upp

    1. Hej Susanne! Servern har varit överbelastad och det har fört med sig massor av tekniskt strul. Problemet ska förhoppningsvis vara löst nu – försök igen och om det inte går så maila till pedagogmalmo@malmo.se så får du ett telnr du kan ringa. MVH Pedagog Malmö

      1. Hej igen, jag lyckade tillslut att boka mig till Fredrik Lindström, men
        jag har inte fått någon biljett skickad till mig på min mail. Då jag gjorde det
        på min mobil så tog jag en skärmbild på min biljett/bekräftelse så jag vet att
        jag bokade mig men jag undrar mest varför jag inte fått någon biljett mailat
        till mig, nu kan jag ju inte skriva ut den, detta var någon gång under fredagen i förra veckan?

        1. Hej Susanne!
          Antagligen har de stoppats i spam-filtret. Jag återkommer till dig via mail. MVH Pedagog Malmö

  4. Kan inte komma in på mitt konto, och kan inte få ett nytt lösenord. Fårr ett medddelande med acces denied denied. varje gång. Vad gör jag?

    1. Hej Gunilla! Maila ditt nr till pedagogmalmo@malmo.se så ringer en admin upp dig. MVH Pedagog Malmö

  5. Hej.
    Försöker registrera mig, men har inte fått någon lösenord.
    Såg att det varit server strul så testade igen men får då upp att mitt användarnamn och e-post redan är registrerad. Försöker då få ett nytt lösenord men får då fram att mail inte kunde skickas.

    1. Hej!
      Vi kontaktar dig via mail på en gång med ett preliminärt lösenord.

      Vänligen
      Sara, Pedagog Malmö

  6. Hej! Hur fungerar det för Malmös friskolor? Är vi också välkomna att anmäla?

    1. Hej Viktoria!
      Än så länge har biljetterna endast släppts till anställda i Malmö stad. Biljetter till externa deltagare kommer framöver.
      Vänligen
      Sara, Pedagog Malmö

  7. Var finns föreläsningen med Nottingham att boka? Hittar inte heller Mats Trondman på bokningssidan.

    1. Hej Christina!
      Om du hittar problem/fel inne i bokningen, skicka gärna ett mail till pedagogmalmolive (@) malmo.se

      Vänligen
      Sara, Pedagog Malmö

  8. Hej!
    Min mailadress är redan registrerad, men jag har inte fått någon länk. Jag skulle behöva göra om registreringen. Kan ni hjälpa mig med detta?
    Mvh Andreas Hiller

    1. Hej Andreas!
      Jag återkommer till dig via mail. Kolla din @malmo.se adress. MVH Pedagog Malmö

  9. FELBOKNING!
    När jag tagit bort bokningen från mina bokningar går det ändå inte att boka ett nytt?? Ingenting händer och det står att jag redan bokat ett seminarium…
    Varför? Har mailat er men får inget svar?

    Hur gör jag nu?

    1. Hej Johanna!
      Skicka ett mail till bokningar.pm (@) malmo.se så hjälper de dig vidare.

      Vänligen
      Sara, Pedagog Malmö

  10. Fattar inte varför är så komplicerat att anmäla sig.

    1. Hej Medi!
      Vi vet att det är komplicerat och hoppas att proceduren kommer att förbättras till nästa år.

      Vänligen
      Sara, Pedagog Malmö

  11. Var är anmälningslänken?
    Eller ska man maila bokningar.pm (@) malmo.se ??

    1. Hej Tomas!
      Här finns anmälningslänkarna: https://pedagog.malmo.se/artiklar/har-anmaler-du-dig-till-pedagog-malmo-live/

      Vänligen
      Sara, Pedagog Malmö

  12. Hej!

    Jag vill registrera mig och boka föreläsningar (försent så klart) men det verkar vara stängt för registrering nu. Kan jag anmäla mig på något annat sätt?

Kommentera

Din e-post publiceras inte. Obligatoriska fält är markerade med *

Den här sidan skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och användarvillkor gäller.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

I enlighet med den allmänna dataskyddsförordningen (EU 2016/679), GDPR, och kompletterande nationell lagstiftning lämnar grundskoleförvaltningen i Malmö stad följande information om behandlingen av dina personuppgifter som sker när du väljer att kommentera artikel eller videoinslag på Pedagog Malmö. Läs mer här!