Så stärker vi relationen med familjen med avslutningar som en viktig del
Linda Klang, rektor på Malmö Borgarskola
– På avslutningsdagen samlar vi alla elever i en fullsatt Johanneskyrka. Innan dess har de varit klassvis med sina mentorer. I kyrkan sjunger kören och både elever och rektor håller tal. Vi delar även ut stipendier. Det är en mycket trevlig och högtidlig stämning och väldigt fint. Vad det gäller studenter så har vi sedan ifjol en mösspåtagnings-ceremoni på skolan, då ses vi kort i aulan och sjunger studentsången. Skolledningen håller också tal. På kvällen har vi en studentmiddag för alla i årskurs 3 och deras lärare. På själva utspringsdagen (3/6) har vi utspring mellan klockan 13-16, innan klassen springen ut har vi en kort samling med deras mentorer.
Mohamad Ahmadi, elevkordinator på Söderkullaskolan
– Eleverna har delade känslor just nu. Betygen sätts snart samtidigt som sommaren närmar sig, vilket gör att många elever känner både pirr och förväntan. Trots detta kämpar de hårt för att komma i mål på bästa sätt. Samtidigt planeras flera aktiviteter på skolan. En del friluftsdagar är på gång och lärarna sitter intensivt med rättningen av nationella proven. Eleverna som går spetsutbildning i engelska är iväg på universitetet där de berättar om sin verksamhet och reflekterar kring sina erfarenheter på Söderkullaskolan. För våra nior som snart lämnar oss, planeras en schemabrytande vecka med bland annat avslutningsmiddag, bal och Water Run på Sibbarp. Även elevrådsrepresentanterna på högstadiet är fullt sysselsatta med att planera olika turneringar i bland annat pingis, Uno och fotboll.
Linda Freij, yrkeslärare på Malmö Restaurangskola
– Hos oss är det fullt upp, här händer mycket. Våra bagerielever åker till exempel på studieresa till Lübeck. Den sista perioden på terminen fylls av utomhusmatlagning, blomsterfest och friluftsdag på Bulltofta rekreationsområde. Hos oss finns en tradition där eleverna i årskurs 2 lagar fin studentmiddag till alla som går i årskurs 3 och är blivande studenter. Vi ordnar också en gemensam utelunch för våra elever i årskurs 1 och årskurs 2 på studentdagen. Vecka 24 har vi en gemensam skolavslutning med program och vi har även premieutdelning för våra studenter på avslutningsdagen.
Zandra Ruck, pedagog på Bastionens förskola
– När terminen närmar sig sitt slut lägger vi stor vikt vid att skapa ett fint och meningsfullt avslut tillsammans. Vi samtalar om tiden som gått, minns roliga stunder, uppmärksammar barnens utveckling och lärande på olika vis. Ofta har vi ett gemensamt sommaruppdrag som sedan blir en naturlig uppstart på de projekt som fortsätter till hösten. På så sätt skapar vi en röd tråd i barnens lärande över tid. För de barn som ska lämna oss för skolans värld avslutar vi med ett fint och högtidligt ”studentfirande” med egentillverkade mössor och plakat. Vi har lekar och stationer för alla ”studenter” och äter sedan lunch med långbord. Efter att ha ”studentat” runt lite i staden med pyntade lådcyklar möter vi vårdnadshavarna i en park. Där sjunger vi alla tillsammans och sedan dukar barn och pedagoger fram godsaker som vi har bakat. För oss är det viktigt att varje barn får känna stolthet över sin tid hos oss och bära med sig positiva minnen vidare. Samtidigt hoppas vi på att skapa en förväntan inför det som väntar härnäst, oavsett om det är en ny termin eller helt nya upplevelser.
Läs mer om hur Bastionens förskola avslutar terminen i Zandra Rucks blogginlägg.
Rebecca Alm, Förskollärare på Augustenborgs förskola
– För de barn som avslutar sin tid på förskolan och ska börja skolan till hösten anordnas en särskild avslutningsfest tillsammans med vårdnadshavarna. Under festen delar vi ut diplom och en liten gåva till barnen som ett minne från deras tid på förskolan. Kvällen avslutas med mingel och fika som förskolan bjuder på. Detta brukar bli ett mycket fint och uppskattat avslut på barnens förskoletid och en stund att tillsammans uppmärksamma deras utveckling och resa vidare mot nya äventyr. Just terminsavslutningar är ett av många sätt för oss att skapa och bibehålla goda relationer med vårdnadshavare. Det kan till exempel vara drop in-tillfällen där vårdnadshavare bjuds in till verksamheten. Vid dessa tillfällen erbjuder vi fika och dryck och barnen är delaktiga i förberedelserna tillsammans med pedagogerna. För att ge så många vårdnadshavare som möjligt möjlighet att delta försöker vi anpassa tiderna efter familjernas behov. Till exempel kan drop in erbjudas på morgonen mellan klockan 07.30–09.00 eller på eftermiddagen mellan 14.00–16.00. Läs hela Rebecca Alms blogginlägg här.