
Sökes: Läsande förebilder
Boken vi läser i vår är Oändligt underbart av Marjaneh Bakhtiari och förhoppnings har alla lyckats få tag på boken, antingen i tryckt form eller digitalt. Den finns att låna på våra bibliotek, i appen Biblio eller så kanske ni har köpt in till din arbetsplats?
Författarsamtal, 14 maj
Alla är välkomna på författarsamtal med Marjaneh Bakhtiari. Samtalet är gratis och öppet för alla. Författarsamtalet är även en del av Malmö universitets bokcirkel Mau reads.
Tid: Onsdagen den 14 maj, kl 17.15 – 18.30
Plats: Malmö universitet, Orkanen (Nordenskiöldsgatan 10)
Läs mer om författarsamtalet här!
Bokklubbsträff, Malmö latinskola 21 maj
Vi samlar alla i den gamla aulan på Malmö latinskola och delar sedan in oss i mindre grupper för samtal om boken. Ett underbart tillfälle att få prata om boken vi upplevt och samtidigt träffa kollegor från hela Malmö stad!
Tid: Onsdagen den 21 maj, kl 15 – 16.30
Plats: Malmö latinskola, ingång mot Amiralsgatan (Det äldre huset med citatet ”Herrens fruktan är vishetens begynnelse).
Kalenderinbjudan kommer skickas ut.
Digitala bokklubbsträffar
För er som föredrar att ses digitalt så kommer inbjudan till ett digitalt boksamtal senare i vår.
Kalenderinbjudan kommer skickas ut.
Det finns fortfarande plats för fler kollegor att ansluta sig, så tipsa gärna och sprid länken för anmälan.