
Inspirerande författarbesök på Nydalaskolans Litteraturfestival
Hur hinner man med att lära känna eleverna och få syn på deras kunskaper under så kort tid, och hur hinner man med att ge dem respons som hjälper dem vidare i deras kunskapsutveckling? Svaret är enligt mig att effektivisera det formativa arbetet.
Ett sätt att effektivisera det formativa arbetet är att ge respons i grupp (Nyckelstrategi 3*). Jag auskulterade nyligen hos en kollega, Gabriella Eftimie, när hon gjorde just detta och det var väldigt effektivt. Kollegan hade lagt upp lektionen så att flera nyckelstrategier användes i arbetet. Eleverna hade skrivit var sin insändare och fick tillbaka dem orättade. Hon hade gjort ett dokument som visades på projektorn där hon spaltat upp de olika delarna som en insändare innehåller och under varje del skrivit exempelmeningar från elevernas texter. Hon tog med både lyckade och mindre lyckade exempel. Samtidigt hade eleverna sina egna texter framför sig.
Inspirerad av detta gjorde jag själv nyligen något liknande med ett läsförståelsetest som eleverna fick tillbaka. Vi tittade på olika exempel på svar tillsammans och samtidigt fick de själv jämföra sitt eget svar med det jag tagit fram. Vi gick in och ut ur texten hela tiden för att se var vi hittade svaren, både på och mellan raderna. Detta hjälpte dem att förbättra deras lässtrategier eftersom jag och eleverna “modellerade” tillsammans, d.v.s tänkte högt hur man kan läsa och förstå en text men också att förstå frågorna. I vanliga fall när jag har rättat ett läsförståelsetest får jag springa runt och svara på elevernas frågor eftersom de inte alltid förstår att deras svar inte var rätt.
Nu effektiviserade jag responsen och det blev inga frågor alls efteråt. Slutligen fick eleverna skriva ner vad de tyckte att de behövde tänka på till nästa gång utifrån det vi gått igenom och lämna till mig (Nyckelstrategi 5*). Här är några exempel på kommentarer som eleverna skrev: “Jag behöver läsa frågorna mer noggrant” “Jag måste sammanfatta mina svar istället för att kopiera långa stycken.” “Nästa gång ska jag inte lämna in direkt när jag är klar utan läsa igenom frågorna och mina svar först.” “Jag ska använda ordboken när det finns ord jag inte förstår.” Slutligen skrev jag in deras resultat i deras digitala portföljer där jag också skrev in deras självreflektion som jag slutligen kommenterade.
I våra korta och oerhört komprimerade kurser är det svårt att hinna att ge eleverna respons och därför är det extra viktigt att på olika sätt effektivisera den. Att auskultera hos kollegor och att ständigt prova nya sätt är vårt enda alternativ för att på bästa sätt stötta våra elever i deras språk-och kunskapsutveckling.
*Nyckelstrategi 2 handlar om att skapa och leda effektiva diskussioner, uppgifter och aktiviteter som lockar fram belägg för lärande
*Nyckelstrategi 3 handlar om att ge respons som för lärandet framåt
*Nyckelstrategi 5 handlar om att aktivera eleverna som ägare över sitt eget lärande