
Bokklubbspåsar på turné
Klass 3B tillsammans med pedagogen Avin Faizian på Annebergsskolan fick en utbildning hur Lego Wedo kan användas som ett verktyg för lärande i klassrummet. Där kunde de lära sig mer om programmering och att konstruera samtidigt som eleverna lär sig att lyckas genom kommunikation, kreativitet, problemlösning och samarbete.
Avin berättar.
– Som lärare i klassen önskar jag att eleverna kan ha lektioner som är lärorika och roliga. Min förhoppning var kunskapsutveckling i ämnen som fysik och teknik samt att elevernas samarbetsförmåga skulle utvecklas. Arbetet med Lego Wedo resulterade i att elevernas förmåga att följa och ge instruktioner blev bättre. De utvecklade även färdigheterna att lyssna och vara diskussionsbenägna om hur de kan lösa problem som de ställs inför. Positivt var att klassdynamiken utvecklades till det bättre och likaså relationerna mellan eleverna.
Några kommentarer från eleverna i klassen:
Denna film är för närvarande inte tillgänglig eftersom den inte är tillgänglighetsanpassad med textning och/eller syntolkning. Redaktionen arbetar kontinuerligt med att tillgängliggöra så mycket material som möjligt och hoppas på er förståelse. Har du frågor, kontakta pedagogmalmo@malmo.se