Malmö Apps – ett verktyg för alla!

Två elever sitter vid bärbar dator.

Malmö stad använder Google Apps i grundskolan, gymnasieskolan och vuxenutbildningen. Verktyget är tillgängligt oavsett var du befinner dig vilket möjliggör en förändring i förhållandet till vad som är ett klassrum. Elever som arbetar med skoluppgifter på kvällen tar ju klassrummet med sig oavsett om de är hemma i köket eller på biblioteket.

Att arbeta med texter i Google Drive öppnar upp för en kontinuerlig dialog med lärare och klasskamrater där återkoppling är ett ledord att bära med sig. I denna process tränas färdigheter som samarbete och kritiskt tänkande.

Dina cookie-inställningar hindrar dig från att se innehåll från YouTube. Du kan enkelt ändra dina inställningar för Funktionella cookies, så att du kan ta del av innehållet.

Text: Tobias Sonestedt