
Reflektioner om AI i undervisningen och kollegialt kunskapsutbyte
Vill du utforska hur AI kan bli ett kreativt verktyg i språkundervisningen? Då har vi en helt ny resurs att kika närmare på. Här finns övningar där eleverna får använda generativ AI för att utveckla sina språkkunskaper i autentiska och meningsfulla sammanhang. Ett utmärkt sätt att föra in digital kompetens på ett naturligt sätt i undervisningen.
När dagarna blir ljusare och påsken närmar sig kan det vara roligt att skapa tillsammans. Den här pysselresursen bjuder på enkla, kreativa idéer som passar både yngre elever och förskolegrupper – perfekt för att skapa vårkänsla och gemenskap.
En rörelsepaus, lite tävling och mycket lärande – tipsrundan med tema vår och påsk passar fint för både ute- och innemiljö.
Sist men inte minst vill vi lyfta SVA-luppen, ett efterfrågat och mycket uppskattat stödmaterial vid behovsbedömning i svenska som andraspråk. Här får du som pedagog ett konkret och genomarbetat verktyg för att kunna göra välgrundade bedömningar. Ett stöd som många skolor har saknat.
Varmt välkommen in på Malmö delar – vi hoppas att du hittar något som inspirerar just dig och dina elever!
Annika och Lena – redaktörer på Malmö delar