Katarina Svenning – Vampyrer i engelskundervisningen

Fyra bilder i kollage med Katarina Svenning. På den fjärde bilden är hon sminkad som ett spöke.

I mitt arbete som engelsklärare utgår jag mycket från populärkultur och elevernas intressen när jag planerar min undervisning. På studiedagen den 27 september tänkte jag visa ett exempel hur jag och mina elever jobbar med skönlitteratur, historia, litteraturhistoria, läsförståelse, etiska dilemman och mycket mer under temat Vampyrer.
I min workshop tänkte jag prata lite om vampyrer i allmänhet och lite om hur man kan bygga ett stort projekt så att det innefattar de flesta kunskapskraven i ett.

Dina cookie-inställningar hindrar dig från att se innehåll från YouTube. Du kan enkelt ändra dina inställningar för Funktionella cookies, så att du kan ta del av innehållet.

Katarina Svenning är förstelärare på Dammfriskolan och undervisar i engelska och tyska. Hon föreläser på Pedagog Malmö Live! den 27 september.