”Vi vann Soljakten”

Katarina Fornell och hennes elever, Blerina och Drenica, har vunnit Soljakten, en tävling arrangerad av Nobelmuseet i Stockholm. Eleverna deltog i en nationell tävling med sin vetenskapliga poster om solceller.

Nu väntar prisutdelning i tävlingen och sedan deltagande i Nobelprisutdelningen i Stockholm. Pedagog Malmö har tidigare uppmärksammat Katarina och hennes kollegors arbete med bl a Energifallet på Apelgårdsskolan.

– Det känns verkligen helt fantastiskt! Vi är så glada och stolta! Flickorna, som inte varit i Stockholm tidigare, är överlyckliga! berättar Katarina och tillägger glatt:

– Nu förbereder vi oss för avslutningskonferens och prisutdelning i Soljakten. Dagen efter deltar de i Nobelprisutdelningsceremonin.

Grattis önskar vi på Pedagog Malmö!

 

Text: Erik Lensell